Jern-Henrik og Flittig-Lise
Bragt i Berlingske Tidende 3. april 2011
Det er endvidere interessant at dvæle lidt ved det vokabularium der tages i brug i portrætteringen af de mandlige hhv. kvindelige ledertalenter. ”Det kølige konkurrencemenneske”, ”Ironman med unikke kvaliteter”, ”Handlingens mand” er overskrifterne når de mandlige ledertalenter beskrives. Mens beskrivelserne af de kvindelige ledertalenter er anderledes beherskede: ”Hoteldirektør napper en nattevagt”, ”Resultater via hårdt arbejde”, ”Lytter mere end hun taler”.
At arbejde hårdt og lytte er helt sikkert vigtige lederegenskaber. Men hvem vil De mon spå størst chancer for en toplederkarriere. Den unge mand hvis ”hele DNA er bygget sådan at han giver den fuld gas og vil gøre hvad det end kræver frem til målet”? Eller den unge kvinde som er ”god til at bygge et team op omkring sig og gør meget ud af at få tingene til at fungere..”?
De mandlige ledertalenter er generelt innovative, resultatorienterede konkurrencemennesker. Mens kvinderne er flittige, dygtige og frem for alt gode til det dér med de menneskelige relationer.
Det besynderlige er at går man lidt tættere på hvad de kvindelige ledertalenter rent faktisk bedriver, er det svært at forestille sig at de kan nøjes med at være flittige og empatiske. De præsterer kreative resultater i ansvarsfulde stillinger og under vanskelige vilkår. Det opnår man ikke uden at udvise skarphed, handlekraft og en vis portion nådesløshed.
Mit gæt er at de pågældende kvinder besidder disse egenskaber i mindst samme grad som deres mandlige kolleger. Men det er så indgroet i deres chefer – og i kvinderne selv – at egenskaber som konkurrencementalitet og kompromisløshed er ukvindelige. Det er ganske enkelt utænkeligt at knytte den slags mandhaftige ord til disse dygtige unge kvinder.
Desværre er det præcis sådanne stereotype forestillinger om kvindelige og mandlige dyder som ender med at blive kvindernes akilleshæl når topchefen skal vælges. ”Hun er god til mennesker, men har hun den nødvendige brutalitet?” vil man spørge. Svaret blæser i statistikkerne over den beskæmmende lave andel af kvinder i topledelse.
