19-12-2007

Den afdelingsopdelte skole undersøgt for første gang

I dag er mere end to tredjedele af landets folkeskoler delt op i afdelinger hvor skoleforløbet er inddelt i faser efter alderstrin i indskoling, mellemtrin og udskoling – også selv om organiseringsformen ikke er reguleret ved lov. En ny undersøgelse fra EVA stiller for første gang skarpt på hvilke erfaringer skolerne har med at være afdelingsopdelte og giver et samlet billede af hvor udbredt den afdelingsopdelte skole er i Danmark.

Undersøgelsen er baseret på en række interview med ledere, lærere, elever og forældre på seks skoler og afdækker hvilke styrker og svagheder skolerne oplever der er forbundet med organiseringsformen.

Overordnet set giver såvel skolens medarbejdere som forældre og elever udtryk for at der er mange fordele ved at være afdelingsopdelt. Men de peger også på en række udfordringer og svagheder som det er vigtigt at skolerne håndterer.

Aldersspecialisering som faglig styrke

En af undersøgelsens pointer er at skolerne oplever det som en faglig styrke at afdelingsopdelingen medfører at lærerne bliver specialiserede i at undervise i bestemte aldersgrupper inden for bestemte fag, fx i undervisning i læsning i indskolingen. Aldersspecialiseringen giver lærerne mulighed for at blive særligt dygtige til at undervise elever på specifikke udviklingstrin. Lærerne fremhæver også fordelen ved at de bedre kan tilpasse og udvikle undervisningsmaterialet når de med kortere intervaller vender tilbage til at undervise samme klassetrin.

Udfordringen ved aldersspecialisering ligger i at det kan gøre det vanskeligere for lærerne at få et samlet overblik over den enkelte elevs skoleforløb og at have indblik i de trinmål for fagene der er i de afdelinger som lærerne ikke selv lige underviser i. En anden udfordring er at det ikke er alle læreres faglige profil der matcher organiseringsformen, fx hvis de fag som de underviser i, er fordelt på flere afdelinger. 

Lærere har større tilhørsforhold til egen afdeling

Undersøgelsen peger på at aldersspecialiseringen er en af de største styrker ved den afdelingsopdelte skole, men at der også omvendt er en risiko for en opsplittet organisation med flere ”skoler i skolen”. 

Fordelen ved aldersspecialiseringen er at lærerne er organiseret så de arbejder tæt sammen i mindre enheder i deres egen afdeling og derfor kender hinanden godt. Det giver dem en god platform for et tæt samarbejde internt i afdelingen om fx pædagogisk udviklingsarbejde.

Udfordringen er at opdelingen kan betyde at der opstår forskellige subkulturer og en ”os-og-dem”-kultur mellem lærergrupperne i de forskellige afdelinger. Det stærke tilhørsforhold til ens egen afdeling kan nemlig betyde at lærerne oplever det som irrelevant hvad der foregår i de øvrige afdelinger.

Eleverne starter på en frisk, men kan miste tryghed

Undersøgelsen peger på der også i forhold til eleverne er styrker og udfordringer ved den afdelingsopdelte skole. Det at gå fra en afdeling til den næste giver den enkelte elev en mulighed for at starte på en ”frisk” i nye roller og med nye læreres øjne på sig. Det mener nogle af de interviewede lærere er med til at ruste eleverne til de skift de også kommer til at opleve senere i uddannelsessystemet.

Men de elever der har særlige udfordringer, kan opleve samme skift som mere utrygt eller problematisk, og for ikke at tabe dem på gulvet må skolen være opmærksom på dem når de skifter afdeling. En af måderne at være det på er at skolerne systematisk videregiver de relevante informationer om den enkelte elev fra afdeling til afdeling når de skifter afdeling. 

Abonner på EVA's nyheder i e-magasinet
Skriv din e-mailadresse i feltet nedenfor
 

Østbanegade 55, 3. sal  ·  2100 København Ø.  ·  Find vej  ·  Tlf. 35 55 01 01  ·  Fax 35 55 10 11  ·  E-mail

Åbningstider: 8:30-16:00  ·  EAN 5798000026100  ·  CVR 11869513

Sektion