04-10-2007

Flere ledige ufaglærte bør tage en erhvervsuddannelse

Grunduddannelse for voksne (GVU) giver mulighed for at ufaglærte voksne på baggrund af en realkompetencevurdering og en individuel uddannelsesplan kan tage en erhvervsrettet uddannelse. På den måde styrkes deres muligheder for at komme i arbejde – til gavn for dem selv og for de danske virksomheder der i øjeblikket spejder forgæves efter kvalificeret arbejdskraft. Men ordningen er slet ikke så udbredt som den kunne være.

Grunduddannelse for voksne (GVU) giver mulighed for at ufaglærte voksne på baggrund af en realkompetencevurdering og en individuel uddannelsesplan kantage en erhvervsrettet uddannelse. På den måde styrkes deres muligheder for at komme i arbejde – til gavn for dem selv og for de danske virksomheder der i øjeblikket spejder forgæves efter kvalificeret arbejdskraft. Men ordningen er slet ikke så udbredt som den kunne være - i årene fra GVU’s start i 2000 og frem til 2004 er højst 740 personer om året startet på en GVU. Det viser evalueringsrapporten ”Grunduddannelse for voksne” som Danmarks Evalueringsinstitut, EVA, offentliggør den 4. oktober.

For få ledige videreuddanner sig på GVU

Søgningen til GVU er meget lille og ikke i fremgang. I betragtning af at de danske virksomheder i disse år mangler kvalificeret arbejdskraft, hæfter rapporten sig ved at der ikke gøres mere for at opkvalificere ufaglærte ledige gennem brug af GVU.

Dårligt samarbejde og utidssvarende regler

Evalueringen peger på at samarbejdet mellem udbyderne af GVU og de kommunale jobcentre fungerer for dårligt i forhold til at få ledige i gang med uddannelsen. Erhvervsskolerne som udbyder GVU, peger på at jobcentrene virker mere optagede af at få de ledige hurtigt i arbejde end af at finde mere langsigtede løsninger som indebærer uddannelse af de ledige. Og samtidig udgør arbejdsløshedssystemets regler om lediges mulighed for at uddanne sig en reel barriere for at flere ledige kan benytte sig af GVU. Rapporten peger bl.a. på at en afkortning af karensperioden vil kunne øge søgningen til GVU.

Mangel på faglært arbejdskraft – GVU en løsning

Sekretariatschef Lars Kunov, Industriens Uddannelser, er formand for den ekspertgruppe der står bag evalueringen:

”Vi ved at der er mangel på faglært arbejdskraft, og at behovet for faglærte vil vokse i fremtiden. Vi ved også at behovet for kortuddannede bliver stadigt mindre. Det kan derfor undre at der tænkes kortsigtet i at få ufaglærte ledige i beskæftigelse, og kun i mindre grad i at uddanne dem med mere langsigtet beskæftigelse for øje”.

EVA-rapporten anbefaler at udbyderne af GVU sammen med de kommunale jobcentre tager initiativ til at fremme lediges anvendelse af GVU. Lars Kunov uddyber:

”Der skal etableres et meget tættere samspil mellem erhvervsskolerne og jobcentrene, og så skal både erhvervsskoler, jobcentre, vejledere, arbejdsmarkedets parter og ministeriet blive bedre til at synliggøre GVU som en løsning”. 
Abonner på EVA's nyheder i e-magasinet
Skriv din e-mailadresse i feltet nedenfor
 

Østbanegade 55, 3. sal  ·  2100 København Ø.  ·  Find vej  ·  Tlf. 35 55 01 01  ·  Fax 35 55 10 11  ·  E-mail

Åbningstider: 8:30-16:00  ·  EAN 5798000026100  ·  CVR 11869513

Sektion