Skolelederen skal vide, ikke tro
Selvom skolelederne på de 20 skoler har en fornemmelse af hvad der rører sig på skolen, er deres viden i høj grad baseret på intuition. Men lederne bør få mere håndfast indsigt i og dokumentation for hvad der foregår i undervisningen. Det vil gøre det nemmere for dem at følge op på ting der ikke fungerer hensigtsmæssigt, og arbejde videre med de ting der fungerer godt. I sidste ende vil det hjælpe dem til at løfte det formelle ansvar for at sikre og udvikle kvaliteten af undervisningen som de har ifølge folkeskoleloven.
Kvalitetsarbejde er ikke kontrol
Lærerne deler sig typisk i to lejre i spørgsmålet om hvorvidt skolelederne behøver at ”kigge dem over skuldrene” og have dokumentation for hvad der foregår fx i undervisningen. De ældre og mere erfarne lærere tolker det ofte som mistillid, mens de yngre ofte efterlyser mere involvering fra lederen. Her er det vigtigt at skolelederne får spredt budskabet om at kvalitetsarbejde ikke bare handler om kontrol, men også om at komme de lærere i møde der efterlyser mere feedback. Erfaringer fra evalueringerne viser at skolelederne kan afhjælpe lærernes modvilje mod fx undervisningsiagttagelse ved tydeligt at definere og beskrive hvad formålet er, og ved systematisk at følge op på det.
Skriv det ned
Evalueringerne peger på at skolerne også i højere grad bør sørge for at få skrevet tingene ned og ikke blot nøjes med at aftale dem mundtligt. Skriftlighed kan nemlig være med til at drive den pædagogiske udvikling i den rigtige retning. Det at skrive ting ned kan også fremme samarbejdet mellem lærere og skolelederen eller indbyrdes blandt lærerne fordi aftaler er mere forpligtende når de findes på skrift. Blandt de tyve deltagende skoler er det typisk de mindre skoler der har en udpræget mundtlig kultur. På alle skoler vil en større grad af skriftlighed være med til at støtte sammenhængskraften og udvikle det pædagogiske arbejde.
Fakta om skoleevalueringerne
- Med skoleevalueringer 06/07 afprøver EVA et helt nyt evalueringskoncept som et pilotprojekt.
- Skoleevalueringerne munder ud i tyve skolespecifikke rapporter og en tværgående rapport der samler op på de temaer og erfaringer der går på tværs.
- Baggrunden for EVA’s pilotprojekt med skoleevalueringer er at skoleverdenen i stigende grad efterspørger evalueringer hvor de får direkte og individuel tilbagemelding. Desuden skal konceptet dække et behov for at nå bredere ud ved at involvere flere skoler i samme evaluering.
- De tyve skolespecifikke rapporter indeholder anbefalinger som en gruppe af eksperter har givet til skolerne på baggrund af et omfattende dokumentationsmateriale. Dokumentationsmaterialet består af en spørgeskemaundersøgelse blandt lærerne på de 20 skoler, selvevalueringsrapporter fra de 20 skoleledere og besøg på de 20 skoler.
