De små virksomheder kender for lidt til AMU
Manglende kendskab til AMU
AMU-systemet har nået en stor udbredelse hos virksomheder med over 100 ansatte: 63 % af de store virksomheder bruger AMU til uddannelse af deres medarbejdere. Til gengæld er det kun 18 % af virksomheder med mellem 5 og 10 ansatte som sender deres medarbejdere på AMU. Samlet set er det 56 % af virksomhederne som ikke benytter AMU, og blandt disse virksomheder er der mange der ikke kender tilstrækkeligt til hvad AMU kan tilbyde. Fx svarer 52 % af virksomhederne der ikke bruger AMU, at de ikke ved om AMU dækker virksomhedens behov. Og 78 % ved ikke om undervisningen på AMU modsvarer virksomhedens teknologiske behov.
Behov for styrket samarbejde mellem AMU-udbydere og virksomheder
Evalueringen peger på at der er behov for et tættere samarbejde mellem virksomhederne og udbyderne af AMU. Det kan fx ske ved at udbyderne i højere grad inddrager virksomhederne i at vurdere hvordan AMU kan dække deres uddannelsesbehov. Desuden anbefaler evalueringen at AMU-loven justeres så den enkelte institutionsbestyrelse får større frihed i forhold til at bestemme hvordan det lokale samarbejde med arbejdsmarkedets parter skal organiseres.
Bestyrelser og ledelser skal arbejde med strategisk fokus
Bestyrelser og ledelser må i højere grad forholde sig strategisk til AMU. Fx er der brug for at institutionerne arbejder aktivt med at prioritere deres uddannelsesudbud og lægger en strategi for deres opsøgende arbejde med bud på hvilke typer virksomheder og deltagere de ønsker at nå med deres uddannelser.
Samtidig anbefaler evalueringen at Undervisningsministeriet styrker vejledningen af AMU-udbydernes bestyrelser og ledelser i hvordan en udbudspolitik kan udformes og bruges i det daglige.
