Projektbeskrivelse

EVA har med Handlingsplan 2003 besluttet at evaluere faget engelsk på tværs af de treårige gymnasiale uddannelser. Evalueringen kommer i forlængelse af evalueringen af engelsk i grundskolen fra Handlingsplan 2002 og forventes efterfulgt af en evaluering af engelsk på det videregående uddannelsesområde.

Baggrund

I Danmark findes tre treårige gymnasiale uddannelser med hver deres særlige profil, nemlig det almene gymnasium, højere handelseksamen (hhx) og højere teknisk eksamen (htx). En-gelsk er det eneste fag der i øjeblikket er obligatorisk på B-niveau på alle tre uddannelser og valgfrit på A-niveau. B-niveau afsluttes efter andet år, mens A-niveau er en etårig overbygning på B-niveauet og afsluttes efter tredje år.

Der er indgået forlig om teksten til en reform af de gymnasiale uddannelser, og lovforslaget forventes vedtaget i begyndelsen af 2004. Det er intentionen at den ny gymnasielov skal træde i kraft i august 2005. Engelskfagets status som obligatorisk fag i alle tre gymnasiale uddannelser ændres ikke, men den nuværende reformtekst lægger op til en ændring af udbud og tilrettelæggelse i forhold til niveauerne. Hertil kommer at der vil blive udarbejdet nye fagbilag for engelsk som for de øvrige fag.

Evalueringen vil derfor ikke rette sig mod forhold der er snævert knyttet til den eksisterende bekendtgørelse. Det betyder at evalueringen ikke fokuserer på den pædagogiske praksis, men at fokus i stedet vil ligge på forhold der har betydning når reformen skal implementeres.

Formål

Evalueringen har et todelt formål:

  1. Evalueringen skal på tværs af de tre treårige gymnasiale uddannelser afdække og vurdere afgangsniveauet for elevernes engelskkompetencer.
  2. Evalueringen skal afdække og vurdere hvordan skolerne arbejder med at sikre kvaliteten i engelskundervisningen.

Ad 1) Evalueringen vil på tværs af uddannelserne afdække og vurdere elevernes afgangsniveau på A-niveau. Dette niveau skal vurderes dels i forhold til elevernes indgangsniveau og forudsætninger, dels i forhold til de respektive uddannelsers særlige profil.

Ad 2) Evalueringen vil afdække og vurdere de redskaber der eksisterer på skolerne i forhold til kvalitetssikring af engelskfaget. Den skal også afdække og vurdere hvordan engelsklærerne anvender disse redskaber i den daglige praksis. Evalueringen vil dermed belyse samspillet mellem ledelsesniveau og lærerniveau med hensyn til følgende fokuspunkter:

  • Skolernes strategi for kvalitetssikring og -udvikling
  • Sikring og udvikling af lærerkompetencer igennem rekruttering og kompetenceudvikling
  • Inddragelse af studenter og aftagere i den løbende sikring og udvikling af engelskfaget
  • Viden om elevforudsætninger og anvendelsen af denne viden i introduktionen til engelskfaget
  • Anvendelse af fagbilag og undervisningsvejledninger
  • Engelsklærernes samarbejde internt i faggruppen og i relation til andre fag
  • Den løbende evaluering af elevernes udbytte 
  • Den løbende evaluering af undervisningen
  • Internationalisering.

Evalueringen skal desuden resultere i en fremadrettet vurdering af hvilke redskaber og systemer skolerne har brug for for at leve op til reformens krav om at undervisningsprocesser og -resultater skal kunne dokumenteres. Dokumentationen skal bruges både indadtil i skolens arbejde med at sikre den bedst mulige kvalitet og udadtil i formidlingen af skolens resultater.

Evalueringsområde

Evalueringen omfatter engelskfaget på hhx, htx og i det almene gymnasium. Der er udvalgt fire skoler af hver type til at indgå i selvevalueringsprocessen. Skolerne er valgt ud fra følgende forhold:

  • Ingen skole må tidligere have deltaget i en selvevaluering initieret af EVA.
  • Der må kun indgå én skole fra hvert amt. Dette forhold gælder for Handlingsplan 2003 samlet set.
  • Der skal være geografisk spredning inden for hver af de tre skoletyper. Af hensyn til evaluerin-gens praktiske gennemførelse er skolerne valgt så de spreder sig på fire byer med én af hver skoletype i hver by.

Evalueringens organisering

EVA nedsætter en ekstern evalueringsgruppe der har det faglige ansvar for evalueringen. Evalueringsgruppens opgave er at give vurderinger og anbefalinger på baggrund af evalueringens dokumentationsmateriale.

Gruppen består af fem medlemmer der samlet skal repræsentere følgende faglige profiler:

  • Engelskfaglig kompetence på højeste niveau
  • Erfaring med engelskundervisning i gymnasiale uddannelser
  • Ledelseserfaring fra de gymnasiale uddannelser
  • Erfaring med kvalitetsarbejde inden for uddannelsessystemet
  • Erfaring med kvalitetsarbejde uden for uddannelsessystemet
  • Bred indsigt i de gymnasiale uddannelser.

EVA nedsætter desuden et fagligt panel der har til opgave at ækvivalensvurdere et antal ud-valgte eksamensopgaver og -besvarelser fra hhv. hhx, htx og det almene gymnasium. Panelet kan evt. medvirke til udviklingen af en engelskfaglig test og vurderingen af resultaterne. Det faglige panel skal dække følgende profiler:

  • Indsigt i og erfaring med forskning og undervisning i engelsk på universitetet
  • Indsigt i og erfaring med forskning og undervisning i engelsk på handelshøjskolen
  • Indsigt i og erfaring med forskning i fremmedsprogsdidaktik.

Der tilsigtes nordisk deltagelse i enten evalueringsgruppen eller det faglige panel.

Der nedsættes en projektgruppe blandt EVA's medarbejdere. Projektgruppen har det praktiske ansvar for evalueringen og skal desuden sikre at der i evalueringsprocessen anvendes hensigtsmæssige og pålidelige metoder i overensstemmelse med evalueringens formål. Projektgruppen varetager kontakten til uddannelsesinstitutionerne, yder sekretariatsbistand til evalueringsgruppen og udarbejder den endelige rapport.

Evalueringsmetode

Selvevaluering: De udvalgte skoler gennemfører en selvevalueringsproces. På hver skole nedsættes en samlet selvevalueringsgruppe der består af engelsklærere, elever og ledelse. Selvevalueringen gennemføres på baggrund af en vejledning udarbejdet af EVA og skal munde ud i en selvevalueringsrapport.

I forbindelse med selvevalueringen skal skolerne bidrage med en opgørelse over elevoptag og -forudsætninger samt karakterniveau ved afsluttende eksamen fra grundskolen. Desuden skal skolerne bidrage med udvalgte eksamensbesvarelser.

Institutionsbesøg: EVA og evalueringsgruppen gennemfører et besøg på hver af de 12 skoler i forlængelse af selvevalueringsprocessen. På besøget vil der være et møde med selvevalueringsgruppen, hele engelskfaggruppen, et udvalg af elever og ledelsen. Formålet med besøgene er at underbygge og nuancere det øvrige dokumentationsmateriale.

Test af elevers engelskfærdigheder: Der gennemføres en engelsktest blandt elever med engelsk på A-niveau i de tre gymnasiale uddannelser.

Ækvivalensvurdering: Et fagligt panel foretager en sammenlignende analyse af udvalgte eksamensopgaver og -besvarelser fra hhx, htx, matematisk og sproglig linje i det almene gymnasium.

Evalueringsrapporten sendes til høring på de 12 skoler der indgår i evalueringen. Formålet med høringen er at give deltagerne mulighed for at rette faktuelle fejl og kommentere evalueringens proces, metode og resultater. Høringen er skriftlig.

Efter høringsperioden offentliggør EVA en endelig evalueringsrapport der indeholder evalueringsgruppens vurderinger og anbefalinger på baggrund af den indhentede dokumentation.

Projektleder
Rikke Kirkeskov Sørup
Souschef
Tlf. + 45 35 25 46 57
E-mail
 

Østbanegade 55, 3. sal  ·  2100 København Ø.  ·  Find vej  ·  Tlf. 35 55 01 01  ·  Fax 35 55 10 11  ·  E-mail

Åbningstider: 8:30-16:00  ·  EAN 5798000026100  ·  CVR 11869513

Sektion