Forskningstilknytning på området for de mellemlange videregående uddannelser
Formål
Formålet med EVA's projekt om forskningstilknytning på MVU-området er at undersøge hvordan uddannelser og institutioner forstår og praktiserer begrebet forskningstilknytning, og hvilke muligheder og udfordringer uddannelser og institutioner står over for i dette arbejde.
Projektet skal formidle erfaringer og inspirere til udvikling. Det retter sig mod en bred gruppe af interessenter, bl.a. de uddannelser og institutioner på MVU- og KVU-området som skal indgå i de nye professionshøjskoler, og de forskningsinstitutioner der skal samarbejde om forskningstilknytning.
Konference
EVA afholder i efteråret 2006 en konference der formidler erfaringer med forskningstilknytning, sætter forskningstilknytning i internationalt perspektiv og relaterer forskningstilknytning til de aktuelle reformprocesser på MVU-området.
Konferencen henvender sig først og fremmest til repræsentanter fra MVU-institutionerne, både aktører på institutions- og uddannelsesniveau, og øvrige interessenter fra MVU-området. Men konferencen henvender sig også til repræsentanter fra KVU-området, forskningsinstitutioner og Undervisningsministeriet.
Offentliggørelse
Projektet blev offentliggjort og afrundet med en konference 21. november 2006.
