Projekter
< Tilbage Forside Projekter 2006 Kvalitetssikring og kvalitetsudvikling af Kunststyrelsens evalueringer Projektprodukter God evaluering i Kunststyrelsen

God evaluering i Kunststyrelsen

Antal sider: 35 s. | Udgivelsesår: 2007
01-12-2008

I hæftet God evaluering i Kunststyrelsen beskriver EVA hvordan styrelsens projektledere skal gribe arbejdet med at evaluere deres projekter an. Det indeholder helt praktiske værktøjer til brug i evalueringsprocessen, bl.a. en tjekliste med alle evalueringens vigtigste elementer.

Skræddersyet produkt

Hæftet er blevet til som en del af et større projekt om kvalitetssikring og kvalitetsudvikling af projektevalueringer som EVA gennemfører for Kunststyrelsen. Projektet har omfattet en afdækning af Kunststyrelsens evalueringspraksis, og hæftet er derfor skrevet med udgangspunkt i de specifikke forhold der gør sig gældende her. Man kan med andre ord sige at der er tale om et produkt der er skræddersyet til Kunststyrelsen – hvilket ikke udelukker at andre kan lade sig inspirere af indholdet.

Hent udgivelse

God evaluering i Kunststyrelsen

Kontakt
Områdechef
Tlf. + 45 35 25 46 59
E-mail
Tue Vinther-Jørgensen