Alle projekt-produkter
Rapporten
Rapporten It i skolen: Erfaringer og perspektiver rummer resultater fra undersøgelsen af erfaringer og perspektiver for it i skolen. Undersøgelsen sætter fokus på hvordan skoler og kommuner anvender it pædagogisk og organisatorisk, og hvilket udbytte elever, forældre, lærere, skoleledere og kommunale skoledirektioner og medarbejdere med ansvar for it i skolen, oplever at anvendelsen af it giver.
Målgruppen for rapporten er lærere, skolernes ledelsesteam og kommunale skoledirektioner og deres medarbejdere der arbejder med at støtte anvendelsen af it i skolen. Rapporten er offentliggjort 22. juni 2009.
- Rapporten: It i skolen - undersøgelse af erfaringer og perspektiver
- Resume fra rapporten på dansk
- English summary: The Use of ICT in Danish Schools
- Pressemeddelelse: Fagdidaktik: Skoler skal bruge it til at styrke elevernes læring.
To notater
Som del af projektet har vi udarbejdet vi to notater:
- Notat med analyse af hvordan skoleledere og kommuner har oplevet satsningen 'It i skolen'
- Notat med analyse af hvilke typer af initiativer 14 udvalgte kommuner har gennemført for at understøtte implementeringen af it i folkeskolen i de seneste år.
Bedre udbytte af it i skolen - en guide til selvevaluering
EVA har udviklet en guide til selvevaluering så lærere, ledere og kommuner på 3-4 timer kan gennemføre et selvevalueringsforløb der hjælper med at forbedre udbytte af it i skolen Vi har udarbejdet skabeloner til at tage noter i under selvevalueringsforløbet. Der er skabeloner til hver målgruppe i både Word og PowerPoint. Deltagerne kan så vælge det format som de vurderer er nemmest at anvende.
Du finder materialet til selvevaluering her.
Materiale fra seminarer
Præsentationer anvendt på seminarer i Slagelse den 25. august og i Randers den 27. august 2009:
- 'It, læring og didaktisk design i et web 2.0 perspektiv' ved professor Birgitte Holm Sørensen, DPU
-
'Det handler om ledelse' ved skoleinspektør Michael Rasmussen, Kalundborg Kommune og afdelingsleder Malte von Sehested, Lindehøjskolen
- 'Læremiddelkultur - og didaktik 2.0' ved projektleder Karsten Gynther, University College Sjælland
- EVA's præsentation.
EVA-artikler i fagblade
Vi har skrevet artikler om it på skolen i en række fagblade, bl.a.:
"Følg op" i Skoleledelse september 2009
"It i skolen - en opgave for alle skolens ressurcepersoner" - Skolebiblioteket juli 2009.
"It som faglig løftestang" i fagbladet Undervisere september 2009
Skoleledelse skriver
Fagbladet Skoleledelse skriver i maj 2009 to artikler om it i skolen.
Baggrundsdokumenter fra undersøgelsen
Rapporten, som vi har offentliggjort 22. juni 2009, bygger på en en undersøgelse blandt 11 folkeskoler og 11 kommuner i Danmark. Følgende materiale blev anvendt i forbindelse med undersøgelsen:
- Præsentation anvendt på opstartsmøderne på de deltagende skoler
- Vejledning til at gennemføre en selvevaluering, samt arbejdsspørgsmål som de deltagende lærere, skoleledere og kommuner arbejdede med.
- Vejledning i at gennemføre spørgeskemaundersøgelse
- Spørgeskema til elever
- Spørgeskema til lærere
- Spørgeskema til forældre
- Regneark til oversigt over resultaterne fra spørgeskemaundersøgelse blandt eleverne
- Regneark til oversigt over resultaterne fra spørgeskemaundersøgelse blandt lærere
- Regneark til oversigt over resultaterne fra spørgeskemaundersøgelse blandt forældre.
