Projekter
< Tilbage Forside Projekter 2009 Klar til selvevaluering

Klar til selvevaluering

Alle gymnasier skal have et system til hvordan de vil udvikle kvaliteten af uddannelsen og vurdere resultaterne af den. Det er frit for gymnasierne at vælge kvalitetssystemet, men alle skal lave selvevalueringer på udvalgte nøgleområder. EVA har udgivet et inspirationsmateriale om selvevaluering til stx-skolerne.

"Klar til selvevaluering" er et inspirationsmateriale der hjælper gymnasierne med det første vigtige spadestik i den proces hvor de skal selvevaluere.

Materialet lægger op til at gymnasiet arbejder med tre øvelser på en pædagogisk dag hvor alle på gymnasiet deltager, både lærere og ledelse. På den måde kan gymnasiet  forberede den egentlige selvevaluering på den bedst mulige måde: via øvelserne får gymnasiet styr på hvilke nøgleområder de skal selvevaluere, hvordan de kan bruge lærerens erfaringer fra undervisningen i selvevalueringen, og hvordan de kan skabe en god sammenhæng mellem gymnasiets strategi- og værdigrundlag og det der foregår i klasseværelset.

Inspirationsmaterialet støtter med andre ord gymnasierne når de skal gennemføre selvevalueringer, og det giver gymnasierne indsigt i hvad det vil sige at selvevaluere.

Sådan er materialet udviklet 

Materialet bygger på en undersøgelse af hvordan 25 gymnasier har grebet selvevalueringerne an på, og på EVA's analyse af hvad skolerne har brug for af yderligere viden.

Derudover har en samarbejdsgruppe med repræsentanter fra tre gymnasier bidraget til at definere indholdet af materialet, og lærere fra de tre gymnasier har testet det på en workshop.

Sådan får du fat i materialet

Materialet er sendt til alle gymnasier i landet. Man kan downloade mappen, hæftet og øvelserne i boksen til højre på siden. Hvis man vil bestille flere trykte eksemplarer af hæftet, som lærerne skal læse som forberedelse på dagen, kan man gøre det under "Bestil Klar til selvevaluering". Det er gratis.