Projekter
< Tilbage Forside Projekter 2010 Forsøg med erhvervsklasser

Forsøg med erhvervsklasser

Hvordan kan undervisningen tilrettelægges så bogligt svage elever får styrket deres færdigheder og får de nødvendige kundskaber til at gennemføre en ungdomsuddannelse? Det ser EVA på i en evaluering af en række forsøg med erhvervsklasser som gennemføres på 8.-10. klassetrin på folkeskoler, 10. klassecentre og ungdomsskoler.

33 forskellige skoler gennemfører i 2009-11 forsøg med såkaldte erhvervsklasser. En erhvervsklasse giver mulighed for at bogligt svage elever kan gennemføre skolegangen på 8.-10 klassetrin med en reduceret fagpakke med vægt på dansk og matematik kombineret med undervisning i håndværksfag på eller uden for skolen og praktikophold i lokale virksomheder.

Evalueringen af de 33 forsøg gennemføres af EVA og består af følgende elementer:

  • desk research
  • spørgskemaundersøgelse blandt skolelederne på alle skoler der deltager i forsøg med erhvervsklasser
  • casestudie af seks skoler der deltager i forsøg med erhvervsklasser
  • spørgeskemaundersøgelse blandt elever i erhvervsklasser
  • forløbsanalyse af elever fra første forsøgsår. Analysen afdækker hvor mange af eleverne der påbegynder en ungdomsuddannelse, og hvor mange af disse der fastholdes på ungdomsuddannelsen.

Forsøg med erhvervsklasser er et af fem indsatsområder under Skolestyrelsens projekt Skoleudvikling.

Projektleder
Specialkonsulent
Tlf. + 45 35 25 66 36
E-mail
Signe Mette Jensen