Tidlig opsporing af udsatte børn

Hvordan opsporer kommuner bedst udsatte børn og deres familier i tide så problemer ikke vokser sig så store at de i al høj grad hæmmer børns trivsel og udvikling? Det er hovedspørgsmålet i et projekt som AKF, Udviklingsforum og EVA gennemfører for Servicestyrelsen i 2010-2012, og som skal lede frem til brugbare metoder til at finde og støtte udsatte børn tidligt i deres liv.

Der kan gå år før problemer med børns trivsel bliver opdaget og taget hånd om i kommuner og af daginstitutioner. Projektet som Servicestyrelsen finansierer, har som mål at udvikle og afprøve metoder til at opspore udsatte børn tidligt i deres liv. På den måde vil man kunne give børnene og deres familier den støtte de har behov for så man undgår at problemerne på sigt vokser sig så store at den eneste vej frem er at børnene anbringes uden for deres hjem. Det er på den ene side dyrt, og på den anden side giver det ikke nødvendigvis børnene bedre muligheder for at klare sig godt videre i livet.

Metoder og redskaber afprøves i kommuners hverdag

Første skridt i projektet er at udvikle metoder og redskaber til at opspore udsatte børn. Metoderne handler bl.a. om at hvordan alle børn ses i daginstitutionernes daglighed, hvordan man kan have et tæt forældresamarbejde, og hvordan man sikrer at viden om et barn ikke går tabt, men følger barnet fra fx børnehave til skole.

Fra medio 2010 til medio 2012 afprøves metoderne i et nært samarbejde med fem kommuner som får rådgivning og støtte til hvordan de anvender metoderne. Viden om hvordan de enkelte metoder og redskaber, i alt ti metoder, fungerer i praksis, samles løbende ind gennem selvevalueringer i de enkelte projektkommuner og gennem interview med kommunens projektdeltagere og andre nøglepersoner, fx forældre til udsatte børn.

Projektet afsluttes i efteråret 2012 med en rapport og inspirationsmateriale om metoder og redskaber til opsporing af udsatte børn.

Læs mere på akf.dk

Find mere information om projektet på AKF’s hjemmeside hvor du finder projektbaggrund, metodebeskrivelser mv.

AKF (Anvendt KommunalForskning) har projektlederskabet for det samlede projekt. Hos EVA, der står for kommunernes selvevaluering, er det specialkonsulent Henriette Holscher der er projektleder.

Læs artikler om projektet

Tidlig indsats hjælper udsatte børn bedst - bragt i AKF Nyt nr. 1, 2011

Hvornår er Signe for stille og Viggo for vild? - bragt i Børn og Unge i marts 2011.

 

Andre projekter inden for dagtilbud for børn

Her finder du oversigten over EVA's projekter om dagtilbud for børn.

 
Projektleder
Henriette Holscher
Specialkonsulent
Tlf. + 45 35 25 46 51
E-mail
 

Østbanegade 55, 3. sal  ·  2100 København Ø.  ·  Find vej  ·  Tlf. 35 55 01 01  ·  Fax 35 55 10 11  ·  E-mail

Åbningstider: 8:30-16:00  ·  EAN 5798000026100  ·  CVR 11869513

Sektion