Andre projekter
Projekter der ligger uden for de formelle områder for dagtilbud og uddannelse. De projekter som senest er sat i gang, står øverst.
Evaluering af projekt Dans for børn
Dansens Hus gennemfører fra skoleåret 2007/08 til skoleåret 2010/11 et forsøg med formidling af moderne dans til børn i dagtilbud og folkeskolens yngste klasser. Forsøgsordningen "Dans for Børn" er finansieret af Kunstrådet og omfatter bl.a at der etableres et kontaktnet i en lang række kommuner, og at der gennemføres kunstneriske aktiviteter der aktivt inddrager børnene. Dansens Hus har bedt EVA om at gennemføre en evaluering af projektet.
Evaluering af European Centre for Minority Issues (ECMI)
EVA evaluerer i 2007 ECMI – et dansk-tysk forskningscenter der dokumenterer, rådgiver og forsker i mindretalsspørgsmål i Europa.
Kvalitetssikring og kvalitetsudvikling af Kunststyrelsens evalueringer
Kunststyrelsen har bedt EVA om at gennemføre et projekt om kvalitetssikring og kvalitetsudvikling af styrelsens projektevalueringer.
Evaluering af den politifaglige lederuddannelse
Fokus for denne evaluering var: Svarer den politifaglige lederuddannelse til uddannelser i det civile uddannelsessystem? Identifikation af styrker og svagheder
Politireformens kompetenceunderstøttende aktiviteter
Rigspolitiet har bedt EVA om at gennemføre en evaluering af en række kompetenceunderstøttende aktiviteter som de nye politikredse er blevet tilbudt i forbindelse med politireformen.
Evaluering af Dansk Institut for Internationale Studier
Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS) har bedt EVA om at evaluere hvordan instituttet opfylder sin mission og vision og sine mål ud fra kriterier for international forskningskvalitet.
