Studiekompetence efter andet gennemløb af stx, hhx og htx efter gymnasiereformen
Evalueringen vurderer i hvilken grad de studerendes studieparathed er blevet styrket som følge af reformen, der indeholder mål for dimittendernes studieparathed.
Evalueringen belyser også (u)overensstemmelser mellem denne studieparathed og de forventede studiekompetencer ved studiestart på forskellige korte, mellemlange og lange videregående uddannelser.
Endelig belyser evalueringen hvordan den studieparathed opnås, altså hvordan reformens elementer og den måde stx-, htx- og hhx-skolerne arbejder med disse elementer på, kan bidrage til at studenterne udvikler den ønskede studieparathed. Dette fokus på processen skal resultere i nogle opmærksomhedspunkter som bl.a. gymnasier kan arbejde videre med i deres implementering af reformens mål om studieparathed.
Metode
Bygger bl.a. på en spørgeskemaundersøgelse blandt studiestartere, en spørgeskemaundersøgelse blandt studieledere og interview med studievejledere på videregående uddannelser.
Læs mere i projektbeskrivelsen
Læs mere i projektbeskrivelsen - der også beskriver hvordan projektet hænger sammen med en registerundersøgelse som EVA gennemfører. I registerundersøgelsen følger vi gennem en årrække fire studenterårgange – to før reformen og to efter reformen – for over tid at opnå viden om den reelle studiekompetence ved at beskrive eventuelle forskelle i studenternes studievalg og studiemønstre på baggrund af registerdata.




